Vaikystėje pasakų, fantastinių knygų įkvėpti kiekvienas įsivaizduodavome, kaip netikėtai pastūmus sieną, ji pasisuka ir atsiveria slaptas kambarys, ar patraukus storą seną knygą iš lentynos staiga randami laipteliai vedantys į kažką… nepaprasto! Sunku buvo patikėti visu tuo ką matėme ir savom rankomis lietėme apsilankydami slaptoje pogrindžio “ab”spaustuvėje!

Nuostabių įvairiaspalvių žiedų papuoštoje sodyboje palei Neries šlaitą mus pasitiko Vytauto Andziulio žmona Birutė. Ji viena iš trijų asmenų, kurie nuo 1979 metų žinojo apie po namu esančią slaptą spaustuvę. Trečiasis asmuo dalyvavęs kuriant šį genialų ir labai reikšmingą darbą, buvo Juozas Bacevičius. Ir spaustuvės pavadinimas “ab” pagal įkūrėjų Andziulis ir Bacevičius. Šilti pasisveikinimai. Viskas lyg užsukus į svečius pas senus pažįstamus. Prisijungus sūnui keliaujame šlaitu aukštyn link šiltnamių. Prasideda neįtikėtina istorija apie idėjos gimimą, apie drąsų ir ryžtingą pasirinkimą ir milžinišką darbą, apie knygas ir jų atsiradimą, apie Tiesos žodį pasklidusį per Lietuvą iš mažučio kambarėlio po žeme. Dirbta 10 metų pogrindyje, 7 po Nepriklausomybės, 138 tūkstančiai egzempliorių, tūkstančiai raidžių ir krūvos popieriaus, dažų bei valandų valandos vardan Tos!
Istoriją pasakoja gyvi liudininkai su linksmais nutikimais, kaip atspausdintas knygas veždavo surišti į Šakių rajoną su vaikais sukuriant iškylos šventę, kad nekiltų jokių įtarimų. Kaip netikėtai sūnui radus angą su laiptukais ir Tėvelį darbuojantis, jam buvo pasakota apie labai rimtus slaptus biologinius tyrimus. Besišnekučiuojant tema pakrypo apie šio tylaus darbo vaisius bei rezultatus. Sunku dabar surinkti bent po vieną spaustuvėj gimusių knygelių egzempliorių. Išsibarstę po visą Lietuvą. Marija prisiminė, kad jos Mama taip pat laukdavo knygelių, kurios atkeliaudavo iš šios nepaprastos vietos. O jis išliko slapta iki pat Nepriklausomybės.

Galingi žmonės Tautą švietė bei Laisvės liepsną žmonėms dalino tyliais darbais su šypsena.
Galima pasakoti ir dalintis įspūdžiais… Ir galima tiesiog šią vietą aplankyti! Pirmyn! ;)

 

„Baltai Juoda“ narė Elena Jurkutė