PILIETIŠKUMO ŽAIDYNĖS “AŠ ESU PAREIGA”

Šiandien pilietiškai aktyvaus jaunimo organizacija “Baltai Juoda” apsilankė Šiaulių miesto šventėje. Antrą kartą rengiamos pilietiškumo žaidynės “Aš esu pareiga 2019” pritraukė nemažą būrį žmonių. Renginyje dalyvavo tokios specialiosios tarnybos kaip greitoji medicinos pagalba, policija, ugniagesiai, pasienio kontrolė, Lietuvos kariuomenė, Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas. Pernai Kaune vykusios žaidynės taip pat sulaukė nemažai žiūrovų bei dalyvių.

Patiems “Baltai juoda” nariams sudarius komandą ir sudalyvavus rengiamose užduotyse ne tik kaip organizatoriams, bet ir kaip vieniems iš besivaržančių dalyvių, atsivėrė kiek kitoks vaizdas. Viena yra planuoti ir stebėti atliekamas užduotis, o visai kita jas vykdyti. Tiesa, tokiu atveju kyla klausimas kiek gerai buvo žinomos užduotys? Tik tiek kiek ir kitiems atėjusiems, todėl nieko daugiau.

Renginyje visi dalyviai turėjo po 5 pagrindines bei 5 papildomas užduotis.  Kiekvieną komandą sudarė 5 asmenys, kurioje privalu bent viena moteriškosios lyties atstovė. Buvo smagu matyti mišrias komandas bei norinčius dalyvauti tiesiog ekspromtu ar neišsigandusius, jog laiko liko vos valanda visoms joms įvykdyti ir išsiplėšti į priekį.

 Pirmuoju punktu  pasirinkus pasienio postą visi komandos nariai aprūpinti įranga turėjo atskirti dokumentus. Vieni jų buvo suklastoti, kiti tik dalinai padirbti ir likusieji visai be priekaištų. Užduočiai skirtos penkios minutės pasirodė per trumpos, nes visai šios srities neišmanančiam gali gerokai susukti galvą. Štai būtent dėl to tai ir daroma, kad kažką naujo sužinotume. Pavyzdžiui, kodėl svarbu yra ar nėra vandens ženklas, kaip jis sudarytas – iš taškelių ar linijų, o kaip pati nuotrauka? Mes jau tai sužinojom.

 Policijos pareigūnų sukurta avarijos inscenizacija išmušė iš vėžių ne vieną. Gyvenimiška situacija, kurioje kaip manoma dėl girto vairuotojo kaltės susidūrė du automobiliai. Žinoma matom, kad kaltininkas ir toliau išgerti siekiantis vaikinas, kitos transporto priemonės vairuotojas agresyviai nusiteikęs pastarojo atžvilgiu, o kitame automobilyje į isterija puolusi moteris bei neadekvačiai situacija vertinantis vaikinas. Nepamirškim ir viską fiksuojančios merginos, kuri ne tik trukdė, bet viską mačiusi žinojo susidariusią situaciją. Kaip elgtumėtės su savo draugais jei pakliūtumėte į tokią situaciją? Prie ko pulti pirmiausia? Ką gelbėti ir ką daryti?

Gelbėtojai ugniagesiai leido prisiliesti prie jų kasdienybės. Du iš penkių komandos narių rūpinosi vandens žarnų sujungimu ir vandens užtikrinimu, o likusieji rengėsi pilnu gaisrininko kostiumu ir lėkė “gesinti gaisro”. Paprastai nė vienas to neatliekame dažnai ar gal išvis neatiksime, todėl bendras supratimas apie jų darbą yra savotiška pamoka.

Karinė situacija reikalavo maskuotės ir pastabumo. Netrūko tikroviškų šūvių bei naudojamos technikos tiek apsisaugoti nuo įsiveržusio priešo, tiek dalyvių evakuacijai. Per tas kelias minutes buvo įmanoma įsijausti į vieną iš daugybės galimų situacijų, kuriose turime klausyti patyrusių ir išlikti budrūs. Papildomoje užduotyje komandos lankėsi kapinėse ieškodamos savanorių kapų, kur turėjo palikti degančią žvakutę.

Greitosios medicinos darbuotojų sukurtoje situacijoje dalyviai susidūrė su dviem sužeistaisiais.  Vienas lengvai susižalojęs išgėręs alkoholį vartojęs asmuo, tačiau sąmoningas, o antrasis be gyvybės ženklų. Šiuo atveju buvo svarbu atlikti gaivinimą kartu panaudojant ir defibriliatorių, kurių Šiauliuose iš viso skaičiuojama 5. Šis prietaisas bei jo panaudojimas turi būti žinomas visiems, o pareiga išsaugoti kažkieno kito gyvybę kiekvieną kartą priminta.

Atrodytų vienas ramesnių postų buvo paruoštas Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento, tačiau nė per kiek neatsiliko nuo aktyvių policijos ar ugniagesių užduočių. Šiame taške mokėmės išgyventi ir atsirinkti kas tikrai svarbu. Pirmojoje dalyje buvo privalu išsidėlioti kokias priemones pasiliksime karo atveju, o ko atsisakysime (pavyzdžiui, drabužiai, dokumentai, maistas ir kita), o vėliau kaip mes sugebėsime iš minų lauko išsaugoti vandens atsargas. Pastaroji dalis tikriausiai skamba gluminančiai, tačiau kartais pritrūkus atsargų svarbu pasikliauti išradingumu. Būtent tai mes ir padarėme.

Šiuo projektu siekiama sujungus visas šias tarnybas sukurti patrauklią pilietiško veikimo tradiciją. Taip pat suteikti įgūdžių tinkamai elgtis nelaimių ir ekstremalių situacijų metu bei padėti suvokti pilietinių pareigų svarbą ir įgalinti drąsiai jas vykdyti. Ar šie išsikelti tikslai buvo įgyvendinti jau spręsti tik dalyviams, o kol kas mūsų akimis suvokimą apie tą “vidinį pilietį” dauguma mūsų turi.

“Baltai juoda” narių vardu norėčiau padėkoti visiems dalyvavusiems ir pripildžiusiems žmonių bagažą naujomis žiniomis. Ačiū už laiką bei geriausius norus šviečiant visuomenę.

 Baltai Juoda narė Laura

Pilietiškumo žaidynės naujienų portaluose: LRytas